Gdzie znaleźć przepisy gry w szachy?

Początkujący szachiści często mają wątpliwości dotyczące różnych aspektów partii szachowej. Problemy mogą dotyczyć prostych rzeczy, ale i zaawansowanych. Jak poruszają się figury? Czy ten ruch jest dozwolony?

Jeden z najpopularniejszych problemów, czyli ruchy kończące partię szachową opisywaliśmy już wcześniej. Teraz spójrzmy na zbiór zasad i przepisów gry w szachy.

Przepisy gry w szachy są jasno określone

Przepisami gry w szachy zajmuje się w Polsce najważniejsza organizacja zrzeszająca szachistów, czyli Polski Związek Szachowy. PZSzach, jak w skrócie o niej mówimy, publikuje na swojej stronie internetowej zbiór zasad gry w szachy. Za określenie przepisów odpowiada Komisja Sędziowska, w skład której wchodzą doświadczeni szachowi sędziowie. Komisja regularnie publikuje przydane dla szachistów i organizatorów materiały.

Kto ustala przepisy gry w szachy?

Kodeks szachowy to zbiór przepisów szachowych

Przez wiele lat źródłem wiedzy dla sędziów szachowych i zawodników był Kodeks Szachowy. Wciąż publikowany dokument zawiera zbiór przepisów oraz opis wielu aspektów gry w szachy, organizacji turniejów szachowych, czy klasyfikacji.

Kodeks szachowy można znaleźć na stronie Polskiego Związku Szachowego, w dziale sędziowskim.

Na stronie szachowej organizacji znajdują się również skrócone dokumenty dotyczące przepisów gry w szachy. Najnowsze przepisy szachowe zawierają współczesne poprawki, takie jak określenie zasad korzystania z elektronicznych zegarów szachowych, czy uściślenie definicji niedozwolonej pomocy komputerowej.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące jakiegokolwiek przepisu lub reguły w szachach, warto odwołać się do Kodeksu szachowego lub spisanych, współczesnych przepisów gry w szachy.