Co to znaczy „Gens una sumus”?

Gens una sumus to wyrażenie, które łączy się z szachami. Jest to motto Międzynarodowej Federacji Szachowej oraz wszystkich szachistów, którzy uważają się na jedną, wielką rodzinę.

Gens una sumus to łacińskie wyrażenie, oznaczające „Wszyscy jesteśmy jedną rodziną”. Dosłownie można je również tłumaczyć jako „Jesteśmy jednością” lub puścić wodze wyobraźni w kierunku „Wszyscy jesteśmy braćmi”.

Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE ma motto Gens Una Sumus.

Gens Una Sumus to motto FIDE

Międzynarodowa Federacja Szachowa zaadoptowała hasło Gens Una Sumus na swoje motto w 1924 roku. Idea, w której dla każdego znajdzie się miejsce pośród szachistów i osób grających w szachy lub podziwiających kunszt szachowych posunięć. Hasło znajduje się w logo FIDE oraz jest często używane w kontekście szachowym.

Skąd pochodzi to powiedzenie? Najwcześniejsza wzmianka została znaleziona w dziele poety Klaudiana Klaudiusza „De Consulatu Stilichonis„. Inne nawiązanie z popkultury to piosenka Sledge Sisters „We are Family„.

Gens Una Sumus to popularne wśród szachistów stwierdzenie, które symbolizuje scalenie wszystkich fanów szachów. Można je usłyszeć na turniejowych plakatach i folderach, znaleźć w opracowaniach dotyczących szachów. Przypomina o tym, że koniec końców i tak najważniejsze jest czerpanie radości z gry w szachy.