Kto uczy grać w szachy? Nauczyciele, instruktorzy, trenerzy

Witamy w nowej odsłonie portalu szachy.edu.pl. Naszym celem jest ułatwienie dostępu do edukacji szachowej wszystkim, którzy potrzebują znaleźć nauczyciela lub trenera szachowego w swojej okolicy. Poza większymi miastami znalezienie odpowiedniej osoby może być trudne.

Kim są ludzie, którzy uczą jak grać w szachy?

Podzieliliśmy tych którzy uczą szachów na kilka ułatwiających podjęcie decyzji kategorii:

Nauczyciele szachów to pedagodzy, którzy są biegli w nauczaniu podstaw szachów oraz mają podejście do najmłodszych. Najlepiej, jeśli mają wykształcenie pedagogiczne, wieloletnią praktykę w szkole podstawowej lub przedszkolu. Jeśli masz dziecko w wieku 4-10 lat, które chce nauczyć się grać w szachy, nauczyciel i pedagog to najlepszy wybór.

Instruktorzy szachów to szachiści lub nauczyciele, którzy zajmują się edukacją szachową po etapie początkującego. Mogą posiadać certyfikat Instruktora szachowego, wydawany przez Ministerstwo, szachową kategorię centralą lub międzynarodowy ranking szachowy. Często posiadają też doświadczenie uczestnictwa w krajowych turniejach szachowych. Dzięki temu mogą pomóc uczniom nie tylko w zakresie debiutów i końcówek, ale też udzielić praktycznych porad.

Trenerzy szachowi to często szachiści z tytułami szachowymi i sukcesami w turniejach międzynarodowych. Mogą to być też doświadczeni trenerzy, których uczniowie zdobyli tytuły szachowe i zwycięstwa w turniejach szachowych. Trenerzy szachowi mogą posiadać certyfikat trenera szachowego, wydawany przez Ministerstwo Sportu lub certyfikat trenera szachowego, wydawany przez Międzynarodową Federację Szachową FIDE. Trener szachowy pomoże uczniowi w pokonaniu przeszkód na etapie rywalizacji sportowej w szachach. Wysokie cele szachowe to na przykład wygranie medalu Mistrzostw Polski Juniorów lub zdobyciu wysokiego szachowego rankingu ELO.

Jakie są formy nauki gry w szachy?

Są różne metody nauki szachów w kontekście spotkania ucznia i nauczyciela. Najczęściej lekcja odbywa się w szkole, u nauczyciela lub u ucznia w domu. Nowoczesne technologie pozwalają jednak na połączenie trenera szachowego i ucznia za pomocą komunikatorów internetowych i wirtualnej szachownicy. Przeprowadzenie lekcji szachowej online jest w dzisiejszych czasach proste i skuteczne! Jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla uczniów, którzy mieszkają z dala od dużych miast i wybór trenerów szachowych w ich okolicy jest mniejszy.

Masz pytania na temat serwisu? Skontaktuj się z nami!