Szachowa roszada. Magiczny ruch króla i wieży

Roszada w szachach to jeden z trzech ruchów “magicznych”, tzn. takich, które swoim sposobem wykonania różnią się od innych (pozostałe dwa, to bicie w przelocie oraz promocja pionka). 

Roszada to jedyny ruch w szachach, który można wykonać dwoma figurami: KRÓLEM i WIEŻĄ. Jest to również jedyny ruch, w którym król porusza się o dwa pola. Głównym celem roszady jest ochrona króla, najważniejszej figury w szachach.

W szachach mamy dwa rodzaje roszady, KRÓTKĄ i DŁUGĄ.

Między królem a wieżą z prawej strony (h1) są dwa pola przerwy, dlatego roszadę wykonywaną z tą wieżą będziemy nazywać roszadą KRÓTKĄ. Między królem a wieżą z lewej strony (a1) mamy trzy pola, dlatego na roszadę wykonywaną w tę stronę mówimy roszada DŁUGA. 

Jak poprawnie wykonać szachową roszadę?

Roszada w szachach składa się z dwóch części, przesunięcia króla o dwa pola w stronę wieży, a następnie przeniesienia wieżę ponad królem, na pole obok króla. 

ROSZADA KRÓTKA

ROSZADA DŁUGA

Jakie są warunki zrobienia roszady, które muszą być spełnione?

Warunki zrobienia roszady w szachach

Jest kilka zasad szachowych dotyczących roszady. Warto je zapamiętać, żeby nie popełnić błędu podczas gry i rozegrać partię zgodnie z regułami.

Roszada JEST NIEMOŻLIWA jeżeli:  

  • król wykonał już posunięcie
  • wieża, w stronę której król chciał wykonać roszadę, zrobiła już ruch

Czyli roszada to musi być pierwszy ruch dla króla i wieży. 

Roszada JEST PRZEJŚCIOWO NIEMOŻLIWA jeżeli:

  • między królem a wieżą, w kierunku której ma być wykonana roszada, stoi jakakolwiek figura nasza lub przeciwnika (podczas roszady nie możemy wykonywać bicia)

  • w momencie robienia roszady król jest szachowany

  • król robiąc roszadę, musi przekroczyć pole atakowane przez jakąkolwiek bierkę przeciwnika

  • pole, na którym ma stanąć król po wykonaniu roszady, jest atakowane przez bierkę przeciwnika

W tych czterech przypadkach, jeżeli uda nam się zmienić sytuację, będziemy mogli wykonać roszadę, ale później (jeżeli np. obronimy się przed szachem, albo wyprowadzimy figury, które blokują pola między królem a wieżą). 

Musimy pamiętać, że w czasie partii możemy wykonać tylko jedną roszadę, dlatego musimy dobrze przemyśleć, z której strony chcemy chronić naszego króla.