Gra w szachy online, czyli gdzie zagrać w szachy w internecie?

Masz ochotę zagrać w szachy online, ale nie masz z kim? Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy dostęp do internetu i już można poszukać partnera do gry w szachy. Tam, za pomocą paru kliknięć, otwierasz jedną ze stron:

Następnie, wybierasz przeciwnika i rozpoczynasz partię szachową. Dużą zaletą gry w szachy online, jest możliwość gry nie tylko z krajowymi fanami szachów. Można grać z ludźmi z całego świata.

Jak grać w szachy na stronie Kurnik?

Popularną polską stroną internetową dla szachistów jest kurnik.pl. Jest to darmowy serwis gier. Istnieje od 2001 roku. Oprócz gry w szachy, Kurnik oferuję również inne gry planszowe: warcaby, chińczyka, kalambury, czy domino. Do wyboru mamy także gry karciane: makao, brydż tysiąc, pan i inne. Na kurnik.pl mamy najbardziej znane i lubiane gry.

W momencie pisania tego artykułu, ze strony kurnik.pl korzysta, aż 32 323 graczy!

Po zalogowaniu się na stronę kurnik.pl wybieramy przeciwnika do gry w szachy. To od nas zależy, z kim chcemy grać. Możemy wybrać przeciwnika na podstawie jego miejsca w rankingu i liczby rozegranych partii.

Brak świadomości tego, kto siedzi po drugiej stronie komputera, jest dużym atutem. Podbija emocję. Motywuję do pokonania nieznajomego. Niezależnie od pory, zawsze znajdziemy chętnych do gry. Zaletą Kurnika jest prostota w obsłudze. Kurnik.pl ma może niezbyt nowoczesny wygląd, ale na pewno prosta budowa i wygląd strony, sprzyja koncentracji szachistów.

Graj w szachy online na Kurniku

Jak grać w szachy na stronie chess.com?

Chess.com jest najpopularniejszą międzynarodową stroną do gry w szachy online. Ma ponad 20 milionów członków. Istniejący od roku 2007 serwer szachowy, skupia nie tylko tych, którzy chcą rozegrać partię, ale także tych, którzy chcą wymienić się doświadczeniem i informacjami na forum i być częścią serwisu społecznościowego.

Korzystanie z podstawowych funkcji chess.com jest bezpłatne. Wykupienie dodatkowych funkcji, wymaga dokonania niewielkich opłat.

Granie w szachy na chess.com odbywa się w dwóch wariantach. Pierwszy wariant to standardowa gra online. Wybieramy przeciwnika i rozpoczynamy grę. Dwóch przeciwników gra w tym samym czasie i przy tym samym wirtualnym stole. W drugim wariancie, gramy w stylu korespondencyjnym, gdzie partia może rozgrywać się godzinami, miesiącami, a nawet latami, ponieważ nie ma obowiązku rozpoczęcia i zakończenia gry w jednej sesji. Oprócz tego daje nam to możliwość jednoczesnej gry z wieloma przeciwnikami. Chess.com oferuję również grę z komputerem i regularnie rozgrywane turnieje.

Jeżeli nie potrafisz grać w szachy, ale jesteś zmotywowany, żeby to zrobić, strona chess.com ci pomoże. Możesz wybrać tryb osoby początkującej. I spokojnie, krok po kroku, zrozumiesz tajniki tej królewskiej gry.

Graj w szachy online na chess.com

Jak grać w szachy na Lichess.org?

Lichess.org istnieje od roku 2010. W odróżnieniu od chess.com, wszystkie funkcje strony są darmowe (strona utrzymuję się m.in. z darowizn). Można grać anonimowo lub po zalogowaniu. Jest drugim najpopularniejszym portalem gry w szachy na świecie.

Na stronie Lichess można grać w trybie jednosesyjnym (ten sam czas gry dla obydwu przeciwników) lub korespondencyjnie. Możesz przechodzić szkolenia, aby podwyższyć swoje umiejętności.

Oprócz standardowych szachów możesz grać w różne jej warianty: szachy atomowe, króla wzgórz i inne. lichess.org ma wprowadzone ułatwienia dla graczy niedowidzących.

Oprócz rozgrywania partii szachowych na Lichess możesz też udoskonalać tajniki królewskiej gry, poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń.

W zakładce NAUKA znajdziesz:

  • Podstawy gry

To kilkanaście tematów, przeznaczonych głównie dla najmłodszych i początkujących graczy. Pierwsze 6 tematów dotyczy utrwalenia ruchów bierek szachowych poprzez zebranie wszystkich gwiazdek w jak najmniejszej ilości posunięć.

Pozostałe tematy związane są z podstawowymi ruchami/pojęciami szachowymi jak bicie, szach, mat, roszada itp.

  • Zadania szachowe

To zadania, w których masz wykonać najlepsze w danej pozycji posunięcie. Nie wiesz czy chodzi tu o zdobycie przewagi materialnej czy danie mata. To co jest fajne, to to, że komputer przedstawia Ci zadania zgodne z Twoim poziomem gry. Po wykonaniu poprawnie zadania rośnie Ci “Twój ranking treningowy”. Im jest wyższy tym trudniejsze zadania. 

  • Ćwiczenia

To nieliczna zakładka, która nie ma jeszcze polskiego odpowiednika. To kontynuacja ćwiczeń z zakładki “Podstawy gry” tylko na wyższym poziomie. Możesz tam np. poćwiczyć matowanie ciężkimi figurami z komputerem, są tam zadania na danie mata w 1, 2 i więcej posunięć, bądź też zadania związane z motywami taktycznymi. 

  • Współrzędne pól

Zadanie polega na wskazaniu właściwych pól na szachownicy, która nie posiada oznaczeń. Mamy na to 60 sekund. 

  • Opracowania, to zakładka w której możesz robić własne zadania i opracowania, którymi możesz dzielić się z innymi użytkownikami.
Graj w szachy online na lichess

Gra w szachy w internecie zyskuje popularność

Czy korzystasz z tych serwisów? Jest bardzo prawdopodobne, że tak, ponieważ setki tysięcy osób z Polski grają w szachy przez internet. W opisanych przez nas serwisach można spotkać zarówno arcymistrzów, jak i początkujących. Gracze na każdym poziomie znajdą przeciwników i okazję do rozegrania partii szachowej.