Bicie w przelocie – najbardziej skomplikowany ruch w szachach?

Bicie w przelocie (na świecie znane również jako „en passant”, [ą pasą]) jest zbiciem pionka przeciwnika, gdy ten przesunął swoją pozycję o dwa wolne pola. Bicie w przelocie może nastąpić, gdy nasz pionek znajduje się obok zbijanego pionka. Manewr ten ma na celu zapewnienie pionom możliwości standardowego bicia piona do przodu po skosie, które w przypadku ruchu piona o dwa pola byłoby niemożliwe.

Na poniższym przykładzie czarne będą miały szansę wykonać bicie w przelocie. Dokona tego pion stojący na d4, jeśli białe ruszą pionem e2 o dwa pola.

Jak zrobić bicie w przelocie?

Czarny pionek bijąc w przelocie musi stać na linii „4” a biały na „5”.

Na powyższych diagramach zaznaczono schemat wykonywania bicia w przelocie. Biały pionek z pola e2 poruszył się o dwa pola na e4. Czarny pionek, który stał obok niego na d4, może (ale nie musi) dokonać teraz bicia w przelocie. W rezultacie, stanie na polu przez które “przeleciał” pionek biały, czyli na pole e3. 

Zasady szachowego bicia w przelocie

Jakie są reguły bicia w przelocie? Jest ich kilka, choć w większości wydają się intuicyjne, jeśli zna się podstawy tego manewru:

  • można wykonać bicie w przelocie jedynie w sytuacji, gdy pion przeciwnika wykonał ruch o dwa pola. Bicie w przelocie możemy wykonać tylko pionkami. Ruch ten nie dotyczy figur!
  • bicie w przelocie można wykonać JEDYNIE zaraz po ruchu pionka przeciwnika o dwa pola. Nie można na przykład po ruchu przeciwnika zagrać inną figurą lub pionem, a potem próbować wykonać bicie w przelocie w następnym posunięciu. Jeżeli wykonamy inny ruch, to ta możliwość nam przepada.

Jeśli nie jesteś pewny, czy poprawnie wykonujesz ten manewr, zapytaj doświadczonego szachisty lub sprawdź pozycję na komputerze. Pamiętaj, że do poprawnego wykonania bicia należy spełnić powyższe zasady.