Gdzie znaleźć zegar szachowy online?

Chciałbyś rozegrać partię szachową na czas, ale nie masz zegara szachowego? Nie grasz na tyle często, żeby kupować profesjonalny zegar szachowy? Cena turniejowych elektronicznych zegarów szachowych to koszt od 150 do 250 zł…

Nic straconego! Istnieje wiele aplikacji możliwych do ściągnięcia na telefon lub tablet, które zastąpią Ci zegar szachowy.

Aplikacje te są do siebie bardzo podobne. Wybraliśmy i przedstawiliśmy poniżej trzy z nich.

CHESS CLOCK

Zegar szachowy udostępniony przez największą szachową platformę chess.com. Wystarczy zalogować się na stronie i znaleźć „Zegar szachowy”.

Czas możesz wybrać z zapisanych albo utworzyć własną kombinację. Wśród udostępnionych przez program są:

  • Fischer Blitz 5/0 – czyli obaj zawodnicy dostają 5 min na rozegranie całej partii
  • Delay Bullet 1/2 – mamy 1 min na rozegranie partii + 2 sekundy za każdy wykonany ruch (zegar dodaje nam 2 sek po każdym przełączeniu)
  • Fischer 5/5 – 5 min na partię + 5 sekund za każde posunięcie
  • Fischer rapid 10/5 – 10 min na partię + 5 sekund za każde posunięcie
  • Tournament 40/2hr, G60, 5s delay – czas przeznaczony do bardzo długich partii turniejowych. Na rozegranie pierwszych 40 posunięć partii dostajemy 2h. Po ich wykonaniu zegar dodaje nam jeszcze 1h na dokończenie partii. Przez cały czas trwania partii dostajemy opóźnienie 5 sekund, tzn. zegar odmierza nam czas dopiero po 5 sekundach po przełączeniu.
Wygląd zegara szachowego na stronie chess.com
Ustawienia zegara szachowego ze strony chess.com

Możesz ustawić inny czas, wchodząc w ustawienia i wybierając w prawym górnym rogu ikonkę zegar+.

W ustawionym czasie należy podać nazwę oraz wybrać ile czasu będzie na rozegranie całej partii i ile będziemy dostawać za każde wykonane posunięcie. Możemy tam ustawić 0 sek, wtedy partia będzie grana bez dodawanego czasu albo wybrać dodawanie czasu z jedną z trzech opcji:

  • Delay – opóźnienie, zegar „stoi” określoną ilość czasu i dopiero po jego upłynięciu startuje. Jeżeli np. ustawimy delay 5 sek, to czas zacznie nam iść dopiero po 5 sek. Jeżeli będziemy na tyle szybcy, że będziemy wykonywać posunięcia w 5 sekund, to może się okazać, że przez kilka ruchów będziemy mieć dokładnie ten sam czas.
  • Bronstein – ustawiamy, że po każdym ruchu będzie dodawało nam określoną ilość czasu, ALE nie dodaje nam więcej niż mamy. Jeżeli np. mamy 30 min na zegarze i ustawiliśmy, że po każdym ruchu będzie dodawało nam 30 sekund, wykonaliśmy ruch w dokładnie 30 sekund to nadal mamy na zegarze 30 min. Jeżeli wykonaliśmy posunięcie w minutę, to zegar doda nam 30 sekund i będziemy mieć 29 min i 30 sekund. Jeżeli jednak wykonamy posunięcie w 10 sekund, to zegar doda nam jedynie 20 sekund i dalej będziemy mieć 30 min, czyli tyle ile mieliśmy przed wykonaniem danego posunięcia. Grając tym tempem, nie możemy „nabijać” sobie czasu.
  • Fischer – najbardziej klasyczny, czyli dodaje nam się określoną ilość czasu po każdym przełączeniu zegara.
Ustawienie kontroli czasu w partii szachowej.

Zegar startuje po dotknięciu telefonu (ze swojej strony) przez jednego z graczy. Wtedy strona, której leci czas, podświetla się na pomarańczowo. Zegar można zatrzymać przyciskiem na środku.

CHESS TIMER

Aplikacja chess timer to również użyteczne narzędzie do odmierzania czasu partii szachowej.
Ustawienia aplikacji Chess Timer do odmierzania czasu

Podobna aplikacja do poprzedniej, z inną (niebieską) kolorystyką.

W ustawieniach pojawia się okienko, gdzie ustawiamy czas obu graczy. Mamy możliwość wyboru dwóch trybów:

  • Addition – dodawanie
  • Delay – opóźnienie

Możemy zapisywać ustawione przez nas czasy, które następnie możemy wybrać z listy.

CHESS CLOCK

Tym razem aplikacja do mierzenia czasu partii szachowej w czarnej kolorystyce. Jedną z dodatkowych funkcji są wibracje podczas przełączania zegara.

Ma do wyboru 4 tryby w wersji podstawowej, plus trzy dodatkowe w wersji rozszerzonej.

Aplikacja Chess Clock do mierzenia czasu partii szachowej.
Ustawienia aplikacji Chess Clock.

Czy są to aplikacje, z których korzystaliście? Jest to kolejne zastosowanie smartfonu, o którym mogliście nie słyszeć. Polecamy mieć aplikację zegar szachowy zainstalowaną na telefonie, na wypadek gdyby naszła was ochota na partię szachów!